Nabolje kompanije ne stvaraju samo vrijednost za sebe, već za cijelo društvo, a tijekom posljednjih šest godina Hrvatski Telekom je ukupno investirao više od deset milijardi kuna, a gospodarski efekti takvog investicijskog ciklusa su značajni. Primjerice, jedan od najvećih doprinosa HT-a je početak rada prve 5G mreže koji predstavlja vrhunac višegodišnjih investicija, a ujedno i značajnu nacionalnu prekretnicu.
TIMELINE UVOĐENJA 5G MREŽE
Hrvatski Telekom prvi je u Hrvatskoj započeo s komercijalnim radom 5G mreže, čime je Hrvatska ostvarila prvi cilj 5G akcijskog plana definiranog od strane Europske komisije, a koji podrazumijeva početak komercijalne dostupnosti 5G tehnologije u svim zemljama članicama do kraja 2020. godine.
29. LISTOPADA 2020. – Hrvatski Telekom prvi započeo s komercijalnim radom 5G mreže
5G mreža je dostupna u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Samoboru i Svetoj Nedelji.
16. PROSINCA 2020. – HT i FER pokrenuli prvu 5G campus mrežu u Hrvatskoj
Campus mreže predstavljaju ključan 5G koncept za digitalizaciju poduzeća i razvoj industrije 4.0.
1.OŽUJKA 2021. – HT prvi započeo s 5G testiranjem u 3,5 GHz frekvencijskom pojasu
HT je prvi započeo s uključivanjem komercijalnih korisnika u testiranja na 3,5 GHz frekvencijskom pojasu koji će omogućiti dva do tri puta veće 5G brzine, kao i prvi 5G roaming.
8. LIPNJA 2021. – Hrvatski Telekom prvi u Hrvatskoj pokrenuo 5G roaming
Korisnicima Hrvatskog Telekoma omogućeno korištenje 5G mreže u Mađarskoj.
12. KOLOVOZA 2021. – Hrvatski Telekom ima najveću 5G mrežu
HT je u netom održanoj dražbi za iznos investicije od 130 milijuna kuna osvojio najviše radiofrekvencijskog spektra.
21. LISTOPADA 2021. – Hrvatski Telekom prvi u Hrvatskoj predstavio 5G+ brzine u živoj mreži
Postignute su višegigabitne brzine, do 4 Gbit/s te odziv mreže od samo 10 milisekundi.
NEKI OD BENEFITA KOJE 5G DONOSI
Bolji i brži pristup internetu | Osjetno bolja povezanost velikog broja uređaja | Razvoj pametnih industrija, modernih gradova i društva budućnosti | Razvoj umjetne inteligencije i strojnog učenja |
Automatizacija velikog broja senzora, industrijskih uređaja, autonomnih vozila i dronova | Rast broja pametnih gradova i njihova efikasnost | Streamanje videozapisa u vrlo visokoj kvaliteti, u 4K ili 8K rezoluciji | Jednostavnije upravljanje robotiziranim proizvodnim procesima u stvarnom vremenu |
KRIVA SHVAĆANJA OKO 5G
Na 5G treba gledati kao priliku, a ne opasnost. 5G podliježe pravilima propisanima od međunarodne organizacije ICNIRP. Hrvatska ima strože zakone od većine EU zemalja i ako kalkulacije i mjerenja pokazuju da smo u granicama dozvoljenog, onda nema razloga za strah od 5G tehnologije.
PRIMJENA 5G U RAZNIM INDUSTRIJAMA
Primjena 5G tehnologije doprinijet će budućim iskoracima u raznim industrijama: zdravstvu, poljoprivredi, energetici, proizvodnji, obrazovanju i javnom sektoru te je od presudnog značaja za podizanje lokalne i nacionalne gospodarske konkurentnosti.
Zdravstvo će se promijeniti uz usluge na daljinu, daljinsko praćenje i savjetovanje, zatim razmjenu bolničkih podataka u stvarnom vremenu, ali i kroz poboljšanu komunikaciju između liječnika i pacijenta te automatizaciju u bolnicama koja će smanjiti troškove zdravstvene zaštite. Uz novu generaciju očekuje se poboljšanje u zdravstvu gdje bi budžeti rasli za deset posto, a troškovi pacijentu bi pali za 28 posto.
U promet dolazi čitav niz pametnih senzora i novih usluga te s vremenom i korištenje autonomnih vozila. Komunalni sektor i energetika donijet će nam, pak, kombinaciju pametnih brojila i pametne mreže što će omogućiti uštedu energije, a 5G će osigurati i bolje gospodarenje otpadom.
Uvođenjem visoko precizne opreme i senzora, digitalizacijom i korištenjem umjetne inteligencije u poljoprivredi maksimizirati će se prinosi i smanjiti gubitci. Pametno upravljanje poljoprivrednim površinama uz 5G tehnologiju imat će dugoročno pozitivne učinke na tlo i okoliš, a uz senzore u prometu smanjit će se i emisije CO2 koje su sektor prometa stavile u fokus napora za borbu protiv klimatskih promjena.
Uz 5G tehnologiju moći ćemo i streamati i gledati naše omiljene serije, sportske utakmice i koncerte u najvećim rezolucijama zahvaljujući brzini i dobrom odazivu, a snažni kapacitet mreže omogućit će velikom broju ljudi da u isto vrijeme, na primjer s glazbenog festivala, streamaju u isto vrijeme bez zapinjanja.
BUDUĆA OČEKIVANJA I PREDVIĐANJA
35 posto brža reakcija hitnih službi u gradovima korištenjem smart city rješenja. | 20 posto manje vremena provedenog u prijevozu zahvaljujući smart city rješenjima. | Za 40 posto korisnika pristup 5G mreži iz automobila postat će jednako važan kao snaga motora u sljedećih pet godina. |
90 posto manje prometnih nesreća u autonomnim vozilima. | 66 posto milenijalaca vjeruje da će tehnologija promijeniti visoko obrazovanje. | 59 posto GenZ preferira YouTube kao platformu za učenje i 47 posto edukativne aplikacije od tradicionalnih kanala. |
Zahvaljujući širokoj primjeni 5G mreže, praktički ne postoji područje koje neće imati koristi od njenog uvođenja. Naime, 5G tehnologija omogućava tri osnovne stvari: brži i kvalitetniji pristup internetu, brži odgovor mreže i masovnu povezanost s oko milijun povezanih uređaja po kvadratnom kilometru, a što je preduvjet za razvoj pametnih industrija, modernih gradova i veće kvalitete života. Sve to čini 5G mrežu jednim od najvećih pokretača hrvatskog gospodarstva, čiji utjecaj bi po nekim procjenama do 2035. godine mogao biti između 1,5 i čak 18 milijardi eura, ovisno o tome koliko proaktivno Hrvatska pristupi ostvarenju ovog potencijala.
Od puštanja u rad komercijalne 5G mreže, Hrvatski Telekom je ostvario pokrivanje više od 76 gradova diljem Hrvatske i više od 2 milijuna stanovnika i na tome ne planiraju stati. U svakom slučaju, vrata budućnosti su pokretanjem prve komercijalne 5G mreže otvorena i nose snažan 5G pečat, a Hrvatski Telekom je time otvorio novo poglavlje u razvoju digitalnog društva.